• Očová je dedina, v ktorej dodnes žije folklór hlboko zakorenený v srdci jej obyvateľov.

Náš súbor chce byť nositeľom a pokračovateľom tradícií, ktoré robia človeka krásnym,
        hrdým na svoju dedovizeň a tým aj šťastným.

Prvá zmienka o založení súboru je z roku 1958, kedy pani učiteľka Anna Cibuľová sústredila nadané deti tanečno - speváckeho súboru. Ihneď od svojho vzniku mal súbor mnoho úspešných vystúpení v obci ale aj mimo nej. V nasledujúcich rokoch 1959-1962 súbor zaznamenal istú stagnáciu a jeho tanečníci a speváci sa realizovali cez folklórnu skupinu a mládežnícku zložku súboru Očovan. Renesanciu prináša rok 1962, keď sa znovu súbor aktivizuje a to pod vedením riaditeľa školy Jána Hudobu a choreografa Jána Priechodského. Súbor mal vtedy 25 členov a bol orientovaný na autentický folklór Očovej. Od uvedeného roku súbor kvalitatívne rastie, organizačne sa stabilizuje, a to pod vedením pani Viery Šimkovičovej.

Súbor propaguje náš folklór aj za hranicami našej vlasti. Vystupoval v Českej republike, Juhoslávii, Nórsku, Nemecku, Chorvátsku,  Ukrajine, Srbsku. V minulosti sa náš tanečník dostal až do ďalekej Sýrie. Počas roka sa zúčastňuje rôznych folklórnych festival, vystupuje aj pre obyvateľov Domova seniorov v Očovej, alebo pri udalostiach, ktoré organizuje Zbor pre občianske záležitosti alebo Obec Očová.

Galéria DFS Poľana