• Z histórie našej školy

• Obec Očová sa nachádza v Banskobystrickom kraji medzi Zvolenom a Detvou v regióne známom pod názvom Podpoľanie. Prvá doložená písomná zmienka o nej je z roku 1406, ale počiatky Očovej je možno podľa historikov datovať najneskôr do prvej polovice 14. storočia. Medzi slávnych rodákov z obce Očová patria najmä Matej Bel Funtík, Štefan Pilárik, Ján Rob Poničan a Ján Berky Mrenica.

História vzdelávania žiakov v Očovej a škôl siaha do stredoveku. O fungovaní škôl pri kostoloch a cirkvách nachádzame zmienky u Mateja Bela Funtíka, sporadicky v záznamoch kroník a historických listinách. Najstaršia škola v Očovej vznikla pravdepodobne pri dnešnom rímsko-katolíckom kostole a jej osudy sa menili s osudom samotného kostola: husitská doba, reformácia, protireformácia.

Písomné zmienky o evanjelickej škole existujú z prvej polovice 18. storočia (1711 – ale rok nie je dôveryhodne historicky podložený). Jednotriedna evanjelická škola vznikla pravdepodobne s vybudovaním evanjelického kostola (1786).

V 18., 19. a začiatkom 20. storočia sa vyučovalo v Očovej v rôznych školách a na rôznych miestach: evanjelická „stará škola“ (vyhorela), „Bryndziareň", dom Jána Holíka – Hajtmana č. 76, učebňa v Jakubovskom dome, učebňa v „sýkačkárni“ a pod.

• Súčasnosť našej školy

• S plánovaním výstavby jednotnej školy v Očovej sa začalo už v roku 1912 (záznamy v školských kronikách), ale trvalo 22 rokov, kým od prvej myšlienky došlo k realizácii projektu a nová, na svoje časy na Slovensku jedna z najmodernejších škôl, začala slúžiť svojmu účelu.

Od svojho vzniku prešla škola vývojovými stupňami a obsahovo i ideologicky bola poplatná systému, v ktorom realizovala svoje výchovno-vzdelávacie ciele. Od polovice deväťdesiatych rokov 20. storočia zaznamenala škola významné zmeny v obsahovej i organizačnej štruktúre. Súčasná budova Základnej školy s materskou školou Mateja Bela Funtíka v Očovej bola do užívania verejnosti a mnohým generáciám žiakov bez rozdielu náboženskej príslušnosti alebo spoločenského postavenia rodičov či etnického pôvodu, odovzdaná 9. decembra 1934 a obci dominuje dodnes.

V školskom roku 1995/1996 bol v škole prijatý „Projekt základnej školy s rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy a ľudovej kultúry Podpoľania“ schválený Ministerstvom školstva Slovenskej republiky, ktorého realizáciou sa škola zaradila na priekopnícke miesto medzi slovenskými školami s takýmto typom rozšíreného vyučovania. Cieľom projektu je uchovávať a rozvíjať ľudové a folklórne tradície Podpoľania.

V októbri 1996 bol Ministerstvom školstva Slovenskej republiky škole prepožičaný čestný názov Základná škola Mateja Bela Funtíka.

V roku 2002 získala škola právnu subjektivitu a prešla pod nového zriaďovateľa Obec Očovú. 1. februára 2004 boli dovtedy samostatne existujúce školy v Očovej, materská a základná, vyradené zo siete škôl SR a spojili sa do nového organizačného celku s názvom Základná škola s materskou školou Mateja Bela Funtíka v Očovej. Aktuálnu štruktúru tohto subjektu tvoria zložky:

• Materská škola
        • Školský klub detí
        • Školská jedáleň pri základnej škole
        • Školská jedáleň pri materskej škole